BEYAZ PLEKSİ NEDİR

Beyaz Pleksi Nedir?

Beyaz renginden dolayı bu ismi taşıyan beyaz pleksi, ısıtılarak şekil verilmesine imkan tanımıştır. İçeriğinde PVC alışımı da bulunan beyaz pleksiler ışığın geçirgenliğini gece ve gündüz şeklinde değiştirebilir. Gündüz siyah gece ise beyaz görünüme sahip olan pleksi her zaman beyaz olacak şekilde de kullanılmaktadır.

Beyaz Pleksi Özellikleri Nelerdir?

Beyaz pleksilerin özellikleri aşağıda belirttiğimiz şekildedir.

Renkli olmasından dolayı renklendirilmiş pleksi çeşitleri arasında yer alan ürün, şeffaf ve buzlu pleksilere göre ışığın daha az geçmesini sağlar. Geniş bir kullanım alanına sahip olan beyaz pleksi farklı kullanım alanlarına sahiptir. Lazer kesim makinesi kullanılarak istenilen tasarım hazır bir şekilde ortaya çıkarılabilir. Pleksi tabelalar yüksek sıcaklıklarda şekil verilebilen ürünler arasında yer alır. Isıtılırken erimeden belli bir yumuşaklığa getirilir ve bu sayede istenilen tasarımın hazırlanması sağlanır.

Pleksiler genel olarak cama alternatif olarak üretilir ve camın kullanıldığı her yerde geçerliliği vardır. Isıtılarak şekil verildikten sonra tekrar soğutulduğunda şeklini korur ve bozulma yapmaz. 

Cam yüksek sıcaklıklarda erir ve bozulur, dolayısıyla camın ısıtılması için çok yüksek sıcaklığın olması gerekir. 

Pleksi çok sağlam bir üründür, yüksekten düşme sonucunda kırılmaz ve kırıldığında da cam gibi etrafa küçük parçaların dağılmasına neden olmaz.

Farklı genişlik ve uzunluğa sahip olan ürün her yerde güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir.

Cam dekoratif olarak kullanılan bir malzeme olsa da camın dayanıklılığı azdır. Gelen bir darbede cam kırılabilir. Bu iklim şartlarını da kapsar. Rüzgarlı bir günde cama herhangi bir nesnenin çarpması ya da rüzgarın hızlı bir şekilde esmesi camın kırılmasına neden olabilir, ancak pleksi herhangi bir şekilde iklim şartlarından etkilenmez.

Pleksinin kullanılmasının nedenlerinden birisi de uzun süre boyunca kullanılsa da herhangi bir renk değişimi ve bozulmanın olmamasıdır.

Beyaz Pleksi Nasıl İşlenir?

Beyaz pleksilerin lazer makinesi kullanılarak kesilmesi mümkündür. Bu işlem için levha olarak kullanılır. Masa ya da benzer ürünlerin yapılması esnasında lazerle kesim yapılabilir. Lazer kesim sayesinde ürün düzgün hatlı ve pürüzsüz şekilde çıkartılabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bize sorabilirsiniz.
Bize sorabilirsiniz.
Merhaba,
Yardımcı olabilir miyiz?