PARÇA PLEKSİ NEDİR ?

Parça Pleksi Nedir?

Parça pleksi,adından da anlaşılacağı üzere daha küçük parçalar halinde üretilir ve bu sayede kullanımı daha ekonomik çözüm sağlar. Parça pleksileri anlayabilmek için öncelikli olarak pleksinin ne demek olduğunu anlamak gerekir. Aşağıda pleksinin tanımı, üretim tekniği, kullanım alanları gibi pek çok detay belirtilmiştir.

Pleksi Nedir?

Pleksi, ısıyla birlikte şekil verilebilen, soğuduğu zaman bozulmayan ve kırılmaz özelliğini koruyan, cama benzer fakat camdan 10 kat daha fazla dayanıklı olan bir üründür. Dekorasyonda ve herhangi bir eşyanın yapımında kullanılan pleksi kolay işlenip kesilebilir. Pleksi üretim sonrasında hafif olmasından dolayı istenilen yere kolayca kaldırılabilir ve montajı gerçekleştirilebilir. Montaj işlemi ister yapıştırma ister vidalama şeklinde yapılabilir.

Pleksiler piyasa da genel olarak 2 mm ve 60 mm şeklinde düz levhalar halinde üretilir ve sonrasında bu levhalar üzerinden parça kesimi yapılarak daha küçük parçalar haline getirilebilir. Parça pleksilerin en büyük özelliği küçük eşyaların yapımında kullanılabilmesi ve daha ekonomik olmasıdır. Büyük bir levhaya ihtiyacınız olmaması durumunda parça pleksi satın alınarak uygulama alanında kullanılabilir.

Pleksi Üretim Tekniği Nasıldır?

Pleksiler döküm tekniği kullanılarak elde edilir. Kalınlıkları farklı olan levhalar çeşitli ebatlarda, şefaf, renkli ve buzlu olarak üretilebilir.

Pleksinin üretim aşamasında cam kalıplar kullanılır. Düz iki cam arasına dökülerek levhanın her tarafında aynı kalınlığın elde edilmesi sağlanabilir. Pleksinin üretim teknikleri arasında çekme pleksi adı verilen başka bir yöntem daha vardır. Çekme pleksiler döküm pleksilere göre daha az kullanım alanına sahiptir. Örneğin bombeli bir ürün yapılmak istendiğinde döküm uygulaması yapılabilirken çekme pleksi tekniğinde malzeme şişmez ve deformeye neden olur.

Pleksi Nasıl Şekillendirilir?

Pleksiye istenilen şekil rahatlıkla verilebilir. Şeklin verilmesi için yüksek ısı uygulanabildiği gibi lazer makineleri de kullanılabilir. Isıtılmış pleksi tekrardan soğuduğunda kırılmaz ve bozulmaz özelliğe tekrardan sahip olabilir. 

Pleksinin ısıtılarak şekil verilmesi için sıcaklık değerinin 80 ile 90 derece arasında olması gerekir. Bu sıcaklığa ulaşan ürün yumuşar ve kolayca şekil alır.  Daha fazla ısıtıldığında ise pleksinin yanma gibi riski vardır. 

Pleksi camla aynı benzerliğe sahip olsa da camdan çok daha fazla dayanıklı ve hafif bir malzemedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bize sorabilirsiniz.
Bize sorabilirsiniz.
Merhaba,
Yardımcı olabilir miyiz?